هنگ کردن سیستم

هنگ کردن سیستم


بستن برنامه های بدون واکنش :

گاهی رایانه به دلایل مختلف مانند ویروسی شدن ، خوب کار نکردن خننک کننده رایانه و ... دچار قفل شدگی یا به اصطلاح عامیانه ، هنگ می شود و کاربر مجبور به راه اندازی مجدد رایانه می شود ( بستن پنجره ها و برنامه ها امکان پذیر نیست ) .

یک راه مقابله با این کار ( در صورت کار کردن ماوس ) رفتن به دکمه ی شروع و انتخاب گزینه ی Restart است .

در صورتی که صفحه کلید و ماوس کار نکنند چه باید کرد ؟

در این مواقع ممکن است اولین گزینه ی نزدیک به ذهن ، رفتن سراغ Case و زدن دکمه ی Restart و راه اندازی مجدد رایانه به صورت سخت افزاری می باشد .

این کار به شما پیشنهاد نمی شود . چون ممکن است به دستگاه های شما آسیب بزند . ( چنانچه هیچ راه چاره ای نباشد ، برای ادامه کار با رایانه مجبور به استفاده از این روش می شوید ) ویندوز برای شما راهکاری دیگر در نظر گرفته است :

استفاده از پنجره ی Task Manager :

با استفاده از فرامین پنجره ی Task Manager می توانید برنامه های قفل شده را ببندید یا متوجه شوید کدام برنامه باعث قفل شدن موقت رایانه شده است .

همچنین می توانید به صورت نرم افزاری رایانه را مجددا راه اندازی ( restart ) کنید .

چنانچه دستورهای این پنجره باعث بسته شدن برنامه ها شود ، باید این نکته را در نظر بگیرید ، چون این روش برنامه های قفل شده را از حافظه خارج می کند ممکن است اطلاعات شما در برنامه ( مثلا عبارت تایپی ذخیره نشده قبل از قفل شدن در برنامه متنی ) از بین برود و ذخیره نشود .

برای کار با این پنجره سه راه وجود دارد :

  1. کلیدهای ترکیبی Ctrl + Alt + Delete را به صورت همزمان فشار دهید . پنجره ای باز می شود  ، لیستی از امکانات ارائه شده توسط ویندوز مشاهده می کنید . گزینه Start Task Manager را انتخاب کنید .
  2. کلیدهای  Ctrl + Shift + Esc را به صورت همزمان فشار دهید .
  3. روی قسمت خالی از نوار کار ویندوز ، کلیک راست کنید و گزینه ی Start Task Manager را کلیک کنید .

 

 

پنجره ای برای شما باز می شود .

 

برنامه های باز شده را می توانید مشاهده کنید . روی برنامه های موردنظر کلیک کنید و سپس دکمه ی End Task را انتخاب کنید .

 

 

برای بسته شدن پنجره ، دکمه ی بالای سمت راست پنجره ای را که دارای علامت ضربدر است انتخاب کنید .

 

 

نکته : ممکن است بعد از کلیک روی دکمه ی End Task پنجره ای به منظور پایان دادن فوری به برنامه باز شود ، بنابراین روی دکمه ی End Show کلیک کنید .

 


1399-11-11
برای ثبت دیدگاه باید ورود کنید.ورود